Svoz nebezpečného odpadu 09.03.2024

O obci > Historie obce

Historie oCekov - skicabce

Nevelká obec Cekov s nadmořskou výškou 463 m se nachází mezi městy Mýtem v Čechách a Zbirohem. Nejstarší historický záznam o Cekově pochází z roku 1273, toto datum je také spojeno s obdobím založení hradu ve Zbirohu. Původní ves, která stála pod tzv. “bukovskou silnicí”, byla za husitských válek celá zničena požárem a později nově postavena na místě dnešního rybníka. Za třicetileté války, v roce 1639, byl Cekov opět vypálen a v roce 1680 navíc stižen morovou epidemií. Z důvodu založení Cekovského rybníka byla obec přemístěna do míst, na kterých stojí dodnes.

V současné době žije v Cekově 180 obyvatel. Pro zkvalitnění života místních občanů zde byl vybudován v roce 1975 Kulturní dům, který je využíván k různým zájmovým a společenským akcím. Od roku 1993 má obec vlastní vodovod a v roce 1996 byla plynofikována. Na návsi je malá kaplička, vedle ní stojí památník obětem obou světových válek. Zásluhu na pěkném a malebném vzhledu obce mají také všichni obyvatelé i chalupáři, kteří opravili fasády domů a svědomitě pečují o jejich okolí. Vyasfaltováním místních komunikací vypadá celá vesnice upraveně a čistě, díky vzrostlé vegetaci tvořené převážně lípami a celoročně udržovaným travním porostem působí velmi malebně. Těsně kolem obce vede dálnice D5 Praha - Plzeň a částí katastru obce prochází i železnice vedoucí stejnými směry.

Dominantu obce podtrhuje Cekovský rybník o rozloze 44 ha, který je druhým největším rybníkem v okrese Rokycany. Rybník nemá žádný trvalý přítok a je nazýván jako nebeský. Voda přitéká pouze srážková převážně ze Sirských lesů a z Bukova. Je prvním v kaskádě rybníků podél Zbirožského potoka, následuje Kařezský, Dvorský, Čápský, Podzbirožský, Mlýnský a Františkovský. Rybník založil v místě bývalých tří cekovských chalup v roce 1585 zbirožský pán Ladislav st. z Lobkovic a pojmenoval ho Salm, podle jeho manželky Magdaleny ze Salmu a Neuburgu. Obec Cekov musela rybníku ustoupit na nynější místo. Od roku 1879 patří rodině Colloredo Mannsfeldům.

Rybník je chovný, největší zastoupení má kapr, v menším množství zde najdeme i ostatní druhy jako je lín, štika, amur, maréna a candát. Výlov rybníka probíhá 1x za dva roky většinou v měsíci listopadu. Rybník má své zastoupení i ve znaku obce Cekov, dominantní modrá barva symbolizuje vodu a vyobrazený losos jeho původní název Salm, což v překladu znamená losos.

Okolí této vodní plochy bývá hojně využíváno k příjemným procházkám a pobytům v přírodě. Také pro milovníky cykloturistiky a turistiky je v místě příležitost pro velmi pěkné výlety po upravených cestách, například projetím “průhonu” a přejetím “Cekovské lávky” přes dálnici je možno navštívit okolí Kařezských rybníků. Jiná trasa nabízí opačným směrem výlet přes “malou hráz” Cekovského rybníka a “Bukov” až do Zbiroha, další směrem na Sirou, Sirskou horu a Radeč (Lhota p. Radčem). Ze Siré lze dále pokračovat k poutní kapličce Svatý Vojtěch nad městem Mýtem. Pokud budete mít zájem sami poznat obec Cekov a její nádherné okolí, buďte vítáni!