Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Soutěž "nejlepší sulc"
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29
Výročí 125 let SDH Cekov
30
Drobečková navigace

O obci > Historie obce

Historie oCekov - skicabce

Nevelká obec Cekov s nadmořskou výškou 463 m se nachází mezi městy Mýtem v Čechách a Zbirohem. Nejstarší historický záznam o Cekově pochází z roku 1273, toto datum je také spojeno s obdobím založení hradu ve Zbirohu. Původní ves, která stála pod tzv. “bukovskou silnicí”, byla za husitských válek celá zničena požárem a později nově postavena na místě dnešního rybníka. Za třicetileté války, v roce 1639, byl Cekov opět vypálen a v roce 1680 navíc stižen morovou epidemií. Z důvodu založení Cekovského rybníka byla obec přemístěna do míst, na kterých stojí dodnes.

V současné době žije v Cekově 180 obyvatel. Pro zkvalitnění života místních občanů zde byl vybudován v roce 1975 Kulturní dům, který je využíván k různým zájmovým a společenským akcím. Od roku 1993 má obec vlastní vodovod a v roce 1996 byla plynofikována. Na návsi je malá kaplička, vedle ní stojí památník obětem obou světových válek. Zásluhu na pěkném a malebném vzhledu obce mají také všichni obyvatelé i chalupáři, kteří opravili fasády domů a svědomitě pečují o jejich okolí. Vyasfaltováním místních komunikací vypadá celá vesnice upraveně a čistě, díky vzrostlé vegetaci tvořené převážně lípami a celoročně udržovaným travním porostem působí velmi malebně. Těsně kolem obce vede dálnice D5 Praha - Plzeň a částí katastru obce prochází i železnice vedoucí stejnými směry. 

Dominantu obce podtrhuje Cekovský rybník o rozloze 44 ha, který je druhým největším rybníkem v okrese Rokycany. Rybník nemá žádný trvalý přítok a je nazýván jako nebeský. Voda přitéká pouze srážková převážně ze Sirských lesů a z Bukova. Je prvním v kaskádě rybníků podél Zbirožského potoka, následuje Kařezský, Dvorský, Čápský, Podzbirožský, Mlýnský a Františkovský. Rybník založil v místě bývalých tří cekovských chalup v roce 1585 zbirožský pán Ladislav st. z Lobkovic a pojmenoval ho Salm, podle jeho manželky Magdaleny ze Salmu a Neuburgu. Obec Cekov musela rybníku ustoupit na nynější místo. Od roku 1879 patří rodině Colloredo Mannsfeldům.

Rybník je chovný, největší zastoupení má kapr, v menším množství zde najdeme i ostatní druhy jako je lín, štika, amur, maréna a candát. Výlov rybníka probíhá 1x za dva roky většinou v měsíci listopadu. Rybník má své zastoupení i ve znaku obce Cekov, dominantní modrá barva symbolizuje vodu a vyobrazený losos jeho původní název Salm, což v překladu znamená losos.

Okolí této vodní plochy bývá hojně využíváno k příjemným procházkám a pobytům v přírodě. Také pro milovníky cykloturistiky a turistiky je v místě příležitost pro velmi pěkné výlety po upravených cestách, například projetím “průhonu” a přejetím “Cekovské lávky” přes dálnici je možno navštívit okolí Kařezských rybníků. Jiná trasa nabízí opačným směrem výlet přes “malou hráz” Cekovského rybníka a “Bukov” až do Zbiroha, další směrem na Sirou, Sirskou horu a Radeč (Lhota p. Radčem). Ze Siré lze dále pokračovat k poutní kapličce Svatý Vojtěch nad městem Mýtem. Pokud budete mít zájem sami poznat obec Cekov a její nádherné okolí, buďte vítáni!